دکتر احتشام فر

اهدای خون، اهدای زندگی
Administrator
15/07/28 سشنبه
PDF Print E-mail
اهدای خون اهدای زندگی:
blood3

خون یکی از ضروری ترین نیاز های بشر است و تمامی زندگی انسان به این ماده حیات بخش وابسته است.

۹ مرداد روز انتقال خون، سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون ایران در مرداد سال ۱۳۵۳ شمسی است. سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی، لوسمی، جراحی ها و ..... به وجود آمد. از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است. بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران دکتر فریدون علا بود. همچنین از 5 تا 12 مرداد ماه را هفته انتقال خون می نامند.

 14ژوئن نیز مصادف است با روز جهانی اهدای خون و شعار امسال به نوعی از اهدا کنندگان خون تقدیر می نماید. "تشکر از شما که به من زندگی می بخشید" انتقال خون موجب استمرار زندگی و بهبود کیفیت آن نزد بیماران می گردد، عدم دسترسی به موقع به خون ممکن است به مرگ و میر بسیاری از بیماران بیانجامد. از یک واحد خون و اجزای آن می توانند گیرندگان متعددی بهره مند گردند. سالانه 108 میلیون مورد خون اهدایی جمع آوری می گردد. انتقال خون در کشورهای با درآمد بالا، بیشتر در افراد مسن (بالای 65 سال) و متعاقب جراحی های قلب و عروق، پیوند عضو، درمان بدخیمی ها و تروما انجام می گیرد. اما در کشورهای با درآمد پایین و متوسط، اغلب به دنبال عوارض مربوط به بارداری، دوران کودکی، مالاریا، کم خونی های شدید و تصادفات استفاده می گردد. در این کشورها 65 درصد خون اهدایی به کودکان کمتر از 5 سال داده می شود. عمل انسان دوستانه اهدا كنندگان خون، جان انسان های بسیاری را نجات داده و با تداوم بخشیدن به زندگی آنان، خانواده هایی را از رنج و نگرانی می رهانند

اهدا کنندگان بدون مزد:

اهدا کنندگان بدون مزد، مطمئن ترین اهدا کنندگان از نظر ابتلا به بیماریهای مختلف و سلامت خون می باشند. هنوز 72 کشور جهان، کمتر از 50 درصد خون اهدایی خود را از اهدا کنندگان بدون مزد دریافت می نمایند. هدف سال 2020 ، تامین 100 درصد خون مورد نیاز در تمام کشورها از اهدا کنندگان بدون مزد است. متوسط نرخ اهدای خون در کشورهای با درآمد بالا 9 مرتبه بیشتر از کشورهای کم درآمد است. طبق گزارش جمع آوری شده از 10 هزار مرگز انتقال خون در 168 کشور، از 83 میلیون اهدا کننده مورد مطالعه، متوسط مراجعین به مراکز اهدا خون در کشورهای با درآمد بالا 15 هزار و در مراکز مربوط به کشورهای با درآمد پایین 3100 مورد در سال گزارش شده است.


خون اهدایی همیشه باید از نظر HIV، هپاتیت B، هپاتیت C و سفلیس، قبل از انتقال آزمایش شود. متاسفانه هنوز در 25 کشور جهان این ازمایشات بدرستی انجام نمی شود. کمبود نیروی متخصص و فنی، کیت های با کیفیت پایین و .. که ممکن است منجر به انتقال بیماری به گیرنده گان خون گردد. تنها 43 کشور توانایی تولید محصولات دارویی مشتق از پلاسما (PDMP) را دارند و 113 کشور دیگر این محصولات را از خارج وارد می کنند. 


اهدای خون اهدای زندگی:
b.donateهمواره در سراسر جهان از اهدا کنندگان خون به عنوان یک قهرمان که باعث نجات جان انسانی گردیده است، تقدیر می گردد. در ایران نیز از 18 الي 24 خرداد، هفته انتقال خون نامگذاري گرديده است. در این یک هفته کلیه مراکز انتقال خون در سراسر کشور با تمامی جدیت پذیرای اهدا کنندگان عزیز بوده و گرانبها ترین هدیه بشری را دریافت و جهت اهدا به نیازمندان آماده می نماید. خون مایه حیات در بدن بوده و بدون آن هیچ عضوی قادر به زنده ماندن نمی باشد. هیچ جایگزینی برای خون وجود ندارد و بی دلیل نیست که اهدا کنندگان خون را قهرمان می نامند چرا که اقدام خداپسندانه و انسان دوستانه این عزیزان جان انسان های بسیاری را نجات داده و با تداوم بخشیدن به زندگی آنان، خانواده هایی را از رنج و نگرانی می رهانند. . 

اهدا خون:
در مراکز انتقال خون، ابتدا داوطلب مورد معاینه قرار گرفته و در صورت سالم بودن برای انتقال خون آماده می گردد. خون اهدا شده پس از انجام آزمایشات غربالگری و تایید سلامت آن برای انتقال به بیماران نیازمند یا تهیه فراورده های خونی مورد استفاده قرار می گیرد. تنها بالغین 17 تا 65 ساله ای که حداقل دارای 50 کیلو گرم وزن و شرایط جسمانی و روحی مناسبی باشند قادر به اهدا خون خواهند بود. داشتن فشار خون متعادل، عدم اعتیاد، نداشتن بیماریهای قابل انتقالی همچون ایدز و هپاتیت و غیره و گذشت حداقل 2 ماه از آخرین مرتبه اهدای خون از دیگر شرایط اهدا خون می باشد. اهدا کنندگان خون پس از انجام آزمایشات غربالگری از وضعیت سلامت خود نیز آگاه می گردند. .

خوشبختانه در کشور ما، روحیه بالای ایثار و از خود گذشتگی، کمک به همنوع و نگاه خیر خواهانه مردم به یکدیگر باعث گردیده است تا نیازهای اولیه بخش های درمانی به خون تامین و از این نظر در زمره کشورهای خودکفا می باشیم. با توجه به اینکه، نگهداری خون و برخی فراورده های آن در دراز مدت امکان پذیر نیست، از این رو اهدا مرتب و همه روزه خون برای پاسخگویی به نیازهای موجود ضروری می باشد. از طرفی بروز حوادث و سوانح طبیعی و انسان ساز این نیاز را افزایش می دهد. امید است با مشارکت در این امر خیر و با اهدا خون خود بتوانیم جان انسانی را نجات بخشیده و در احیاء حیات در هستی نقشی داشته باشیم.