دکتر احتشام فر

خودکشی
Administrator
12/09/09 یکشنبه
PDF Print E-mail
خودکشی:
suicid210 سپتامبر  – روز جهانی پیشگیری از خودکشی، کشورها می بایستی برنامه خود را در جهت شناسایی علل و زمینه های خودکشی با توجه به ساختار فرهنگی و اجتماعی خود تدوین و به مورد اجرا درآورند. خودکشی یکی از سه علت عمده مرگ و میر در سنین بهره وری ( 15 تا 44 سال) و دومین علت مرگ و میر در دختران 15 تا 19 سال است. در انتهای دیگر طیف سنی، افراد مسن تر نیز در معرض خطر هستند. خودکشی تا حد زیادی قابل پیشگیری است. در این روز برنامه های پیشگیری از خودکشی در سراسر جهان ترویج می گردد. بطور متوسط روزانه در جهان حدود 2200 نفر به علت خودکشی می ميرند. به ازای هر مرگی که اتفاق می افتد حدود 20 نفر یا بیشتر برای خاتمه دادن به زندگی خود تلاش می نمایند. میزان خودکشی یکی از شاخص های سلامت و ثبات اجتماعی می باشد. سالانه تقریباٌ 800 هزار نفر به علت خودکشی جان خود را از دست میدهند. تقریباٌ به ازای هر صد هزار نفر جمعيت 213 مورد اقدام به خودکشي یا یک مرگ در هر 40 ثانیه اتفاق مي افتد. طی 45 سال اخیر میزان خودکشی در جهان 60 درصد افزایش داشته است. خودکشی یکی از سه علل اصلی مرگ و میر در سنین 15 تا 44 سالگی در برخی کشورهای جهان است. اقدام به خودکشی 20 مرتبه بیشتر از خودکشی های موفقیت آمیز می باشد. طی برآورد انجام شده در سال 1998 ، خودکشی 1.8 بار بیماریها را در جهان و 2.4 از بار بیماریها در کشورهای سوسیالیستی سابق را شامل می گردیده است.اگر چه به طور سنتی ، خودکشی بیشتر در میان مردان و سالمندان اتفاق می افتاده است، در حال حاضر نرخ آن در جوانان افزایش یافته و همچنان رو به افزایش است.  

علل خودکشی: 
depاختلالات روانی به ویژه افسردگی و اختلالات ناشی از مصرف الکل، از عوامل مهم خطر ساز برای خودکشی در اروپا و شمال آمریکا است. خودکشی با عوامل روانی، اجتماعی، زیستی، فرهنگی ، محیطی و اقتصادی ارتباطات پیچیده ای دارد. مهمترین عوامل خطر برای خودکشی عبارتند از: بیماری های جسمی و روانی، الکل و یا مصرف مواد مخدر، بیماری های حاد و مزمن، ناراحتی هاي عاطفی، خشونت، تغییر ناگهانی و عمده در زندگی یک فرد، مانند از دست دادن شغل، جدایی از شریک، و یا دیگر وقایع نامطلوب و یا در بسیاری از موارد، ترکیبی از این عوامل است. علاوه بر سلامت روان که نقشی اساسی در خودکشی فرد دارد، عوامل دیگری مانند وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز تاثیر بسزایی در تشدید این حالت دارند. خودکشی تاثیری جدی در بازماندگان از جمله همسر، پدر و مادر، فرزندان، خانواده، دوستان، همکاران و همسالان خواهد داشت. اگر چه خودکشی یک مشکل جدی در کشورهای با درآمد بالاست، کشورهای با در آمد کم و متوسط نیز بار سنگینی از اقدام به خودکشی را تحمل می نمایند، تقريبا 78 درصد خودکشي ها در کشورهاي با درآمد کم و متوسط اتفاق مي افتد. ضمن اینکه به دلیل کمبود زیر ساخت های مناسب، اين کشورها قادر به کنترل و پیشگیری از افزایش موارد خودکشی نمی باشند. بسیاری از این کشورها بودجه مناسبی را برای مراقبت از سلامت روان افراد تخصیص نداده و اراده سیاسی بر کاهش تقاضا برای خودکشی را ندارند.
از مهمترين روش هاي خودکشي مي توان به مصرف سموم دفع آفات (30 درصد خودکشي ها)، حلق آويز شدن و استفاده از سلاح گرم به عنوان روش هاي رايج خودکشي اشاره نمود.
 

راه کارهای پیشگیری از خودکشی:
هر مورد خودکشي، فاجعه اي است که بر خانواده ها، جوامع و کشورها اثرات نامطلوبي خواهد داشت. آثار خودکشي تا سال ها و بلکه تا پايان عمر با فاميل، اطرافيان،  و دوستان باقي خواهد ماند.
خودکشي پديده ايست قابل پيشگيري و مي توان با مداخلات بموقع و کم هزينه از آن پيشگيري نمود.
تاکید بر همکاری بین بخشی، رویکردهای چند جانبه، ارزیابی و بررسی مداوم و نیز شناسایی عناصر کلیدی به عنوان ابزار لازم برای افزایش اثر بخشی استراتژی های پیشگیرانه از خودکشی مي باشند. از جمله:
طراحی برنامه جامع ملی برای کنترل و کاهش موارد خودکشی ،
تعریف شفاف اهداف و فعالیت های اجرایی
شناسایی سازمان ها و نهادهایی که در تحقق اين اهداف موثر می باشند.
تخصیص منابع مالی و انسانی لازم در جهت مراقبت از سلامت روان و روش های پیشگیرانه
شناسایی اولیه، ارزیابی، درمان و ارجاع افراد در معرض خطر رفتار خودکشی برای مراقبت های حرفه ای
افزایش دسترسی عمومی و حرفه ای به اطلاعات در مورد تمام جنبه های پیشگیری از رفتار متمایل به خودکشی
حمایت از استقرار یک سیستم یکپارچه، جمع آوری داده ها که در خدمت به شناسایی گروه های در معرض خطر، افراد و موقعیت ها باشد.
ارتقاء آگاهی های عمومی در زمینه رفاه روانی، رفتارهای خودکشی، عواقب ناشی از استرس و مدیریت بحران موثر
تداوم یک برنامه آموزشی جامع برای مراقبين (پلیس، مربیان و متخصصان بهداشت و سلامت روانی) 
اتخاذ پروتکل های مناسب فرهنگی برای گزارش عمومی از وقایع خودکشی
تبلیغ افزایش دسترسی به خدمات جامع برای کسانی که در معرض خطر، و یا مبتلا به رفتارهای خودکشی هستند
ارائه خدمات حمایتی و توانبخشی به افراد متاثر از رفتارهای خودکشی
کاهش دسترسی به وسایل و ابزار خودکشی (سموم دفع آفات، سلاح گرم، داروها و ...)
مراقبت جدي از افرادي که قبلا اقدام به خودکشي نموده اند (شانس بيشتري براي خودکشي دارند)
ایجاد نهادها یا سازمان ها برای ترویج و هماهنگی تحقیقات، آموزش و ارائه خدمات با توجه به رفتارهای خودکشی  
افسردگی یعنی پذیرش شکست و نا امیدی از آینده که خود از عوامل تعیین کننده در اقدام به خودکشی می باشد. لذا امیدواری و توسعه روحیه نشاط و سرزندگی مانعی اساسی در پیشگیری از خودکشی خواهد بود.
به امید آنکه همواره با یادآوری داشته ها، توانمندیها و نکات مثبت خود و دیگران، زمینه های امیدواری و احساس خوشبختی را در خود و دیگران متجلی نموده و با یاد خدا و اطمینان از آینده مسیر خود و دیگران را از بی راهه یاس و نا اميدي و متعاقب آن خودکشی، دور نگه داریم.