دکتر احتشام فر

بیماریهای مرتبط با آزبست
Administrator
12/09/19 چهارشنبه
PDF Print E-mail
آزبست و بیماریهای مرتبط :
azbestoa4در حال حاضر، حدود125 میلیون نفر در سراسر جهان در محیط کار خود در معرض آزبست می باشند. بر اساس تازه ترین گزارشات سازمان جهانی بهداشت، تخمین زده می شود بیش از 107 هزار نفر در سال به دلیل کار در چنین محیط هایی دچار سرطان ریه، مزوتلیوما، آزبستوز و سایر عوارض مربوطه گردند. یکی از هر سه سرطان شغلی بدلیل آزبست، اتفاق میافتد. مواجهه با آزبست تنها محدود به کسانی که مستقیماٌ با این ماده سروکار دارند، نمی گردد، بلکه بیماری در افرادی که تماس های نه چندان زیاد و مستقیم داشته اند، مانند نقاشان یا تکنسین های برق و حتی افراد خانواده که غیر مستقیم در معرض رشته های آزبست که با لباس کار به خانه آورده شده اند، قرار گرفته اند نیز مشاهده شده است. تخمین زده می شود که چند هزار مرگ و میر سالانه را می توان به قرار گرفتن در معرض آزبست در خانه نسبت داد. 


آزبست چیست و چه کاربردی دارد؟
azbest7آزبست یا پنبه نسوز یا آمیانت از مواد معدنی طبیعی (سلیکات معدنی) و دارای انواع مختلفی است. کریزوتایل دارای رنگ سفید بوده و تقریباٌ 95 درصد تولید آزبست جهان را بخود اختصاص می دهد. آزبست دارای خواص و ویژگی های خاص است. استحکام کششی فوق العاده، مقاومت محیطی نسبت به ساییدگی، نسوز بودن و ممانعت از انتقال حرارت و مقاومت نسبت به مواد شیمیایی ( تثبیت شیمیایی) و رشته ای بودن موجب گردیده که طی سال ها از این ماده به عنوان عایق مناسب در ساختمان ها استفاده شود. این ماده در صنایع بسیاری از جمله عایق پشت بام، لوله های آب، کلاچ و لنت های ترمز، واشر و پد خودرو، لباس های ایمنی، فیلترها، سیمان و آجر کف اتاق، پتوهای خاموش کننده آتش و فیلر در اجناس پلاستیکی استفاده می گردید.

چرا آزبست یک مشکل است؟
az1 همه انواع آزبست برای انسان سرطان زا است، و ممکن است موجب مزوتلیوما(سرطان پلور و صفاق)، سرطان ریه، حنجره، احتمالاٌ سرطان های دستگاه گوارش و تخمدان شود. قرار گرفتن در معرض آزبست، همچنین موجب سایر بیماری ها مانند آزبستوز (فیبروز ریه ها)، پلاک پلور، ضخامت و پلورال است. کارگران ساختمان، لوله کش ها، سازندگان دیگ های بخار، جوشکاران و کارگران و شاغلین صنایع مرتبط و خانواده های آنان در معرض خطر می باشند.

راه های پیشگیری:
اتخاذ راه های مناسب جهت پیشگیری از مواحهه شاغلین با این ماده سرطان زا
حفاظت از شاغلین در معرض آزبست
حذف کامل آزبست از صنعت و جایگزینی آن با ماده ای مناسب، همچون فایبرگلاس و (Slag Wool)
شناخت راه های انتقال و موارد پیشگیری از مواجه با آزبست.
انجام معاینات قبل از استخدام ، معاینات دوره ای و معاینات پزشکی مرتبط با قطع کار
انجام اسپیرومتری و رادیوگرافی سینه در شاغلین مرتبط با آزبست بر اساس دستورالعمل های بهداشتی
تشخیص زودرس، درمان، توانبخشی اجتماعی و پزشکی بیماریهای مرتبط با آزبست
بازدید و نظارت مستمر از کارخانجات و صنایع مرتبط با آزبست به منظور کنترل و پایش شرایط ایمنی در کارگاه ها