دکتر احتشام فر

روز جهانی بهداشت 2016
Administrator
16/04/09 شنبه
PDF Print E-mail
شعار روز جهانی بهداشت در 2016: توقف، صدمات فزاینده دیابت
اقدام جهانی برای توقف، افزایش دیابت و بهبود کیفیت مراقبت از بیماران دیابتی
(global action to halt rise in and improve care for people with diabetes)
whd-poster-main-630روز جهانی بهداشت، در واقع یاد آور سالروز تاسیس سازمان بهداشت جهانی در آوریل 1948 می باشد. سازمان بهداشت جهانی با هدف دستیابی مردم جهان به بیشترین سطح سلامت ممکن، وظیفه اصلی خود را مبارزه با بیماریها، بویژه بیماریهای مسری و شایع قرار داده است. تقریباٌ تمامی کشورهای جهان عضو این سازمان بوده و در چارچوب همکاریهای جهانی برای کنترل بیماریها و ارتقاء سطح سلامت جامعه خود، منطقه و جامعه جهانی مشارکت می نمایند. این روز فرصتی برای جلب توجه افکار عمومی به اهمیت سلامتی و موضوعات مرتبط با آن است. هر ساله به مناسبت این روز یکی از مسائل با اهمیت و از نگرانی های جدی در حوزه سلامت، به عنوان شعار سال انتخاب و به صورت یکی از اولویت های بهداشتی مد نظر قرار می گیرد. شعار امسال (2016) "تلاش برای توقف صدمات فزاینده دیابت" می باشد. این شعار تاکیدی دارد به بیماری دیابت و عوارض آن که بطور فزاینده ای در دنیا در حال افزایش می باشد. 

دیابت (DIABETES) : 
diabetesglucosemeter-550x300طبق بررسی های انجام شده، در سال 2014 حدود 422 میلیون نفر یا 8.5% افراد بزرگسال مبتلا به دیابت بوده اند و اکثر آن ها در کشورهای توسعه یافته زندگی می کنند. این رقم نسبت به سال 1980 که حدود 108 میلیون نفر به دیابت مبتلا بوده اند، افزایش قابل ملاحظه ای یافته است. در سال های اخیر، تعداد افرادی که با دیابت زندگی می کنند، و شیوع بیماری در تمام نقاط جهان در حال افزایش است. دیابت نوع 2 حدود 90% بیماران مبتلا به دیابت را شامل می شود و طبق گزارشات واصل این نوع دیابت در کودکان در سراسر جهان در حال افزایش می باشد. اپیدمی دیابت لطمات شدیدی به توسعه اقتصادی، اجتماعی و حوزه سلامت، بویژه در کشورهای درحال توسعه وارد خواهد آورد. در سال 2014 بیش از یک سوم افراد بالای 18 سال دارای اضافه وزن و یک نفر از هر ده نفر چاق (بیمار) می باشد. عوارض ناشی از دیابت می تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی، کوری، نارسایی کلیه و قطع عضو اندام تحتانی گردد. به عنوان مثال نرخ قطع عضو اندام تحتانی در بیماران دیابتی 10 تا 20 مرتبه بیشتر می باشد.

شعار هفته سلامت 1395 ( غلبه بر دیابت): 
diabet.danبا توجه به اولویت های سلامت در ایران، مقدم بودن پیشگیری بر درمان و اهمیت و جایگاه بیماریهای غیرواگیر در کشور، کنترل و مهار این بیماریها بویژه بیماری دیابت با رویکرد خود مراقبتی و ترویج زندگی سالم مورد توجه سیاستگذاران سلامت در ایران قرار دارد. در ایران 1 تا 7 اردیبهشت‌ ماه به عنوان هفته سلامت نام گذراری و برنامه ریزی می گردد.  امسال نیز هفته سلامت با تاکید بر غلبه بر بیماری دیابت نام گذاری گردیده است. دیابت در سال 2012 علت 1.5 میلیون مرگ بوده است.  قند خون بالاتر از حد مطلوب باعث 2.2 میلیون مرگ اضافی به علت افزایش خطرات قلبی عروقی و سایر بیماریها می گردد. خیلی از این مرگ ها (43%) بطور زودرس و قبل از 70 سالگی اتفاق می افتد،در صورتیکه این مرگ ها بطور گسترده ای از طریق اتخاد شیوه زندگی سالم، تشخیص و درمان به موقع قابل پیشگیری می باشند. 
روزشمار هفته سلامت سال 95 بشرح زیر می باشد:
چهار‌شنبه، 1 ارديبهشت 95: عزم ملي براي تحقق اهداف سند بيماري‌هاي غيرواگير 
پنج شنبه، 2 ارديبهشت 95:  بهداشت عمومي 
جمعه، 3 ارديبهشت 95: فعاليت بدني، ورزش و سلامت 
شنبه، 4 ارديبهشت 95: غلبه بر ديابت با تحرك و تغذيه سالم 
يك شنبه، 5 ارديبهشت 95: سلامت، نقش غذا و دارو 
دوشنبه،6 ارديبهشت 95: اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل در حوزه سلامت 
سه‌شنبه، 7 ارديبهشت 95: آموزش، خود مراقبتي و سلامت
بیماری و عوارض آن را می توان با مدیریتی خوب کنترل نمود، ترویج زندگی سالم، آموزش بیماران و توسعه آموزش های عمومی، تسهیل برنامه های مراقبتی، خاصه خود مراقبتی، غربالگری و تشخیص و درمان به موقع  بیماری از مهمترین اقدامات در رابطه با پیشگیری و کنترل بیماری خواهد بود.
امید است با مشارکت عموم مردم و هماهنگی مناسب بین بخشی در راه تحقق شعار های مذکور تلاش نموده و با توانمندسازی خود و اطرافیان بتوانیم در حفظ و ارتقاء سلامت خود، خانواده و جامعه مان تاثیر گذار باشیم. 

 

 

Last Updated on 16/04/09 شنبه