دکتر احتشام فر

سقوط (Fall)
Administrator
17/09/15 جمعه
PDF Print E-mail
  سقوط (Fall):
boy-in-bike-accidentسقوط، دومين علت مرگ هاي تصادفي و ناخواسته در سراسر جهان است. طبق برآورد انجام شده، سالانه حدود 646 هزار مرگ، ناشي از سقوط در جهان اتفاق مي افتد، 80 درصد اين موارد در کشورهاي با در آمد کم يا متوسط روي ميدهد. سنين بالاي 65 سال بيشترين موارد مرگ ناشي از سقوط را دارند. سالانه حدود 37.3 ميليون سقوط در جهان اتفاق مي افتد و علاوه بر مرگ و مير بالا، بخش قابل توجهي از اين سقوط ها منجر به معلوليت، از کارافتادگي و تحميل درد و رنج بيماري و هزينه هاي آن به فرد، خانواده و جامعه مي گردد. استراتژي هاي پيشگيري مي بايستي بر مطالعه، آموزش، تامين محيط هاي ايمن (اماکن عمومي و محيط هاي کاري) و برنامه ريزي کاربردي استوار گردد. 


 سقوط به عنوان رويدادي تعريف مي گردد که در آن فرد بطور اتفاقي از ارتفاعي بالاتر به سطحي پايين تر  يا روي زمين مي افتد. 

صدمات ناشي از سقوط ممکن است مرگ آور و يا در اکثر موارد غير کشنده باشد. به عنوان مثال در مطالعه اي که از سقوط بچه ها در جمهوري خلق چين انجام گرديده به ازاي هر مورد مرگ ناشي از سقوط، 4 مورد معلوليت دائمي، 13 مورد نياز به بستري شدن بيش از 10 روز، 24 مورد نياز به بستري بمدت 1 تا 9 روز و 690 مورد نياز مند مراقبت هاي پزشکي سرپايي، استراحت در منزل و غيبت از مدرسه یا کار خواهند داشت.

با بررسي هاي انجام شده متوسط هزينه هاي مالي آسيب هاي ناشي از سقوط براي افراد 65 سال و بالاتر در سيستم بهداشتي در جمهوري فنلاند 3,611 دلار و در استراليا 1،049 دلار آمريکا برآورد گرديده است. همچنين شواهد نشان ميدهد که در کانادا با اجراي استراتژي هاي پيشگيرانه، موجب کاهش 20 درصدي بروز سقوط در ميان کودکان زير 10 سال گرديده که خود باعث صرفه جويي بيش از 120 ميليون دلار در سال گرديده است.

همه افرادي که سقوط مي کنند در معرض خطر آسيب هستند، سن، جنس و سطح سلامت افراد تنها در نوع و شدت آسيب موثر است.


افراد در معرض خطر

tipkidافراد مسن بالاترین خطر مرگ یا آسیب جدی ناشی از سقوط را دارند و خطر با سن افزایش می یابد. شکستگی های لگن یا ضربه به سر و .... که ممکن است علاوه بر مرگ و مير بالا، موجب معلوليت يا تغييرات پايدار حسي، حرکتي و شناختي گردد.

یکی دیگر از گروه های پر خطر، کودکان هستند. سقوط در دوران کودکی عمدتا ناشی از مراحل تکاملی و فرايند رشد آنها، کنجکاوی ذاتی به محیط اطراف و تمايل به افزایش سطح استقلال است که با رفتارهای چالش برانگیز که اغلب به عنوان «ریسک پذیری» نامیده می شوند، رخ می دهد. بي حوصلگي و عدم دقت در مراقبت از کودکان توسط والدين و حضور در محيط هاي نا ايمن موجب افزايش خطر مي گردد.

در هر گروه سنی، هر دو جنس در معرض خطر سقوط هستند. ليکن سقوط در بین مردان ممکن است بدليل رفتارهای خطرپذیر و مخاطرات شغلي بالاتر باشد.


برخی عوامل خطر عبارتند از:

سقوط از پله

- اشتغال در ارتفاع های بلند یا سایر شرایط کاری خطرناک

- استفاده از الکل یا مصرف مواد روان گردان

- عوامل اجتماعی - اقتصادی از جمله فقر، اماکن شلوغ، تنهايي کودکان، مادر و پدر جوان و يا بي تجربه

- شرایط پزشکی اولیه، مانند بیماری های عصبی، قلبي یا سایر شرایط جسمي و روحي ناتوان کننده

- عوارض جانبی داروهاي مصرفي، عدم فعالیت فیزیکی و از دست دادن تعادل، به خصوص در میان افراد مسن

- حرکات بد و نامناسب، مشکلات شناختی و بینایی، به ویژه در میان کسانی که در یک موسسه زندگی می کنند، مانند خانه سالمندان یا مراکز مراقبت های معلولين و ...

- محیط های ناامن، به ویژه برای کسانی که دارای تعادل ضعیف و دید محدود هستند.


پيشگيري:

walking site 5

استراتژی های پیشگیری از سقوط (افتادن) باید جامع و چند وجهی باشند. آنها باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمي و با بهره گيري از اقدامات پيشگيرانه بهداشت عمومی و شناسایی عوامل خطر، تعيين و اجرايي گردند. آموزش افراد، جامعه و مراقبين بهداشتي و استاندارد سازي زيرساختها و مراکز و اماکن عمومي و مشاغل از مهمترين برنامه هاي پيشگيرانه خواهد بود. از جمله:

توسعه برنامه های آموزش عمومی و آموزش افراد و جوامع در مراقبت از خود، سالمندان و اطفال

غربالگری در محیط های زندگی برای شناخت خطرات سقوط

مناسب سازي مراکز و اماکن عمومي بويژه پياده روها و استاندارد سازي آنها که متاسفانه در برخي از شهرها يکي از عوامل سقوط و حوادث، خاصه براي سالمندان، توانيابان و .... وضعيت اسف بار پياده رو ها مي باشد.

مداخلات بالینی برای شناسایی عوامل خطر، مانند بررسی و اصلاح دارو، درمان فشار خون پایین، ویتامین D و مکمل کلسیم، درمان اختلال بینایی قابل تصحیح و غيره

ارزیابی خانه و اصلاح محیط زیست برای افرادی که دارای عوامل خطر شناخته شده یا خطر سقوط هستند

تجویز و تامین دستگاه های کمکي مناسب برای رفع اختلالات جسمی و حسی.

تقویت عضلات و بازنگری تعادل تجویز شده توسط متخصصين آموزش دیده

ورزش و برنامه های گروهی مبتنی بر جامعه که ممکن است آموزش پیشگیری از سقوط و تمرینات تعادلی و قدرتی را شامل شوند

استفاده از محافظ های جراحی برای کسانی که در معرض خطر شکستگی لگن به علت سقوط هستند.

برای کودکان، مداخلات موثر شامل برنامه های جامع چند گانه می شوند؛ اصلاح مهندسی مبلمان مهد کودک و مدارس، تجهیزات زمین بازی و سایر محصولات و ايمن سازي پنجره ها و ....

به اميد روزي که با مناسب سازي اماکن مسکوني و فضاهاي عمومي و با رعايت شاخص ها و استاندارد هاي ايمني و سرمايه گذاري در اين رابطه بتوانيم از سقوط و تبعات آن پيشگيري نماييم. 

Last Updated on 17/09/20 چهارشنبه