دکتر احتشام فر

سقوط (Fall)
Administrator
17/09/15 جمعه
PDF Print E-mail
  سقوط (Fall):
boy-in-bike-accidentسقوط، دومين علت مرگ هاي تصادفي و ناخواسته در سراسر جهان است. طبق برآورد انجام شده، سالانه حدود 646 هزار مرگ، ناشي از سقوط در جهان اتفاق مي افتد، 80 درصد اين موارد در کشورهاي با در آمد کم يا متوسط روي ميدهد. سنين بالاي 65 سال بيشترين موارد مرگ ناشي از سقوط را دارند. سالانه حدود 37.3 ميليون سقوط در جهان اتفاق مي افتد و علاوه بر مرگ و مير بالا، بخش قابل توجهي از اين سقوط ها منجر به معلوليت، از کارافتادگي و تحميل درد و رنج بيماري و هزينه هاي آن به فرد، خانواده و جامعه مي گردد. استراتژي هاي پيشگيري مي بايستي بر مطالعه، آموزش، تامين محيط هاي ايمن (اماکن عمومي و محيط هاي کاري) و برنامه ريزي کاربردي استوار گردد. 

Last Updated on 17/09/20 چهارشنبه
 
روز جهاني کار و کارگر
Administrator
17/04/30 یکشنبه
PDF Print E-mail
روز جهاني کار و کارگر

work.picture

طبق گزارش سازمان جهاني کار هر 15 ثانیه، 153 کارگر دچار یک حادثه مربوط به کار مي گردند. هر 15 ثانیه، یک کارگر بدليل حادثه يا بيماري مربوط به کار می میرد. روزانه 6300 کارگر بدليل حوادث يا بيماري هاي شغلي جان خود را از دست ميدهند، بيش از 2.3 ميليون مرگ در سال.

در هر سال حدود 317 ميليون حادثه شغلي اتفاق مي افتد و بسياري از آنها موجب غيبت هاي طولاني از کار مي گردد. هزينه اين حوادث و از کارافتادگي ها در سال، معادل 4 درصد توليد ناخالص ملي برآورد مي گردد. همه ساله يکم ماه مي (may) به عنوان روز جهاني کارگر و به یادمانِ شورشِ کارگران آمریکایی در اول ماه مي ۱۸۸۶ در شیکاگو، جشن گرفته مي شود. ایالات متحده و کانادا نخستین دوشنبه هر سپتامبر را به عنوان «روزکارگر» برگزار می‌کنند.

Last Updated on 17/04/30 یکشنبه
 
روز جهانی بهداشت حرفه ای
Administrator
17/04/28 جمعه
PDF Print E-mail

Occupational  Health  بهداشت حرفه ای

occ.picتقريباً 45% جمعيت دنيا و 58% افراد بالاي 10 سال در شمار نيروي كار جهاني قرار دارند. سالانه حدود 120 ميليون نفر دچار حادثه شغلي مي گردند كه از اين تعداد حدود 200 هزار مورد مرگ و مير در جهان اتفاق مي افتد. سالانه حدود 157 ميليون نفر به بيماريهاي شغلي مبتلا مي شوند. در حال حاضر تنها 10-5 در صد كارگران كشورهاي در حال توسعه به خدمات بهداشت حرفه اي دسترسي دارند، حداقل 30 تا 40 در صد عمر افراد در محيط كار صرف مي شود. بي ترديد پتانسيل هاي نيروي كار موجب استحكام پايه هاي اقتصادي جوامع و توسعه كشور ها خواهد بود. لذا صيانت از سلامت نيروي كار مهمترين اقدام در راستاي توسعه كشورها خواهد بود. شعار روز جهانی بهداشت حرفه ای و ایمنی 2017  

optimize the collection and use of ohs data : Strengthening the foundations of a prevention culture

جمع آوری و استفاده بهینه از پرونده های ایمنی و بهداشت حرفه ای، راهی برای ارتقا فرهنگ پیشگیری از خطر

این شعار بیان کننده این نکته است که محیط کار ایمن و سالم در گرو بهینه سازی اطلاعات ایمنی و سلامت کار است و نشاندهنده وظیفه اصلی مهندسین بهداشت حرفه ای در مقابله با مخاطرات شغلی است. 

 
Last Updated on 17/04/28 جمعه
 
روز جهانی بهداشت 2016
Administrator
16/04/09 شنبه
PDF Print E-mail
شعار روز جهانی بهداشت در 2016: توقف، صدمات فزاینده دیابت
اقدام جهانی برای توقف، افزایش دیابت و بهبود کیفیت مراقبت از بیماران دیابتی
(global action to halt rise in and improve care for people with diabetes)
whd-poster-main-630روز جهانی بهداشت، در واقع یاد آور سالروز تاسیس سازمان بهداشت جهانی در آوریل 1948 می باشد. سازمان بهداشت جهانی با هدف دستیابی مردم جهان به بیشترین سطح سلامت ممکن، وظیفه اصلی خود را مبارزه با بیماریها، بویژه بیماریهای مسری و شایع قرار داده است. تقریباٌ تمامی کشورهای جهان عضو این سازمان بوده و در چارچوب همکاریهای جهانی برای کنترل بیماریها و ارتقاء سطح سلامت جامعه خود، منطقه و جامعه جهانی مشارکت می نمایند. این روز فرصتی برای جلب توجه افکار عمومی به اهمیت سلامتی و موضوعات مرتبط با آن است. هر ساله به مناسبت این روز یکی از مسائل با اهمیت و از نگرانی های جدی در حوزه سلامت، به عنوان شعار سال انتخاب و به صورت یکی از اولویت های بهداشتی مد نظر قرار می گیرد. شعار امسال (2016) "تلاش برای توقف صدمات فزاینده دیابت" می باشد. این شعار تاکیدی دارد به بیماری دیابت و عوارض آن که بطور فزاینده ای در دنیا در حال افزایش می باشد. 
Last Updated on 16/04/09 شنبه
 
اهدای خون، اهدای زندگی
Administrator
15/07/28 سشنبه
PDF Print E-mail
اهدای خون اهدای زندگی:
blood3

خون یکی از ضروری ترین نیاز های بشر است و تمامی زندگی انسان به این ماده حیات بخش وابسته است.

۹ مرداد روز انتقال خون، سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون ایران در مرداد سال ۱۳۵۳ شمسی است. سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی، لوسمی، جراحی ها و ..... به وجود آمد. از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است. بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران دکتر فریدون علا بود. همچنین از 5 تا 12 مرداد ماه را هفته انتقال خون می نامند.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>
Page 1 of 19