دکتر احتشام فر

سلامت مردان
Administrator
15/02/19 پنجشنبه
PDF Print E-mail
سوانح و حوادث در کمین سلامت مردان (شعار سال 94)
men.health

هفته اول اسفند، هفته ملی سلامت مردان معرفی گردیده است. مردان به عنوان سرپرست خانواده دارای مسئولیت های متعددی بوده و نقش عمده ای را بعنوان محور اصلی اقتصاد خانواده و نیروی کار در کشور ایفا می نمایند. و در صورت بروز هر گونه اتفاقی برای آنان بار زندگی به دوش سایر اعضای خانواده خواهد افتاد، مسلما این اتفاق می تواند آثار نامطلوبی بر سرنوشت خانواده داشته باشد. با توجه به مطالعه بار بيماريها در جنس مذكر در تمام سنين، مهمترين علل سال هاي از دست رفته عمر، حوادث عمدي و غير عمدي است.طبق آمار موجود، در مردان حوادث ترافیکی 5 برابر زنان، سقوط 3 برابر، اعتیاد 10 برابر زنان می باشد. بیش از 90 درصد موارد ایدز در مردان وجود دارد. بیماریها و عوارض شغلی نیز در مردان درصد بسیار بالایی دارد. مردان به دلیل گرفتاری های شغلی و بی توجهی به سلامت خود، اکثرا با تاخیر از بیماری یا مشکلات سلامتی خود آگاه می گردند و در مواردی ممکن است که پیشگیری یا درمان بیماری به همین دلیل با مشکلات جدی روبرو گردد. مردان نسبت به زنان در معرض عوامل خطر محیطی، شغلی و بیماریهای بیشتری می باشند. در صورتیکه مراجعه آنان به مراکز بهداشتی - درمانی کمتر از زنان است، این در حالی است که مراجعه آنان به بیمارستان بیشتر از زنان می باشد که می تواند نشاندهنده مراجعه مردان به بیمارستان، پس از استقرار بیماری و بروز علائم آن باشد. به مخاطره افتادن سلامت مردان، به خطر افتادن کانون خانواده را در پی داشته و تهدیدی بر توسعه پایدار جامعه خواهد بود. هدف از برگزاري هفته سلامت مردان، افزايش آگاهي نسبت به مشكلات قابل پيشگيري و تشخيص زودرس و درمان بموقع بيماريهايي است كه مردان و پسران را تهديد مي كند. 

 
آب مایه حیات
Administrator
15/01/24 شنبه
PDF Print E-mail
آب مایه زندگی:

wan3

آب فراوان ترین ماده مرکب بر روی سطح کره زمین و بيشترين ماده مورد مصرف موجودات زنده است و هيچ موجودي بدون اين عنصر با ارزش، قادر به ادامه زندگي نمي باشد. علي رغم اينكه آب 75% سطح كره زمين را پوشانده است اما حجم آب شيرين قابل دسترس در دنيا صرفا بخش كوچكي از مجموع آب موجود در كره زمين را شامل مي شود. بیش از 97 درصد آب موجود شور است و تنها حدود 3 درصد آب شيرين وجود دارد كه بخش قابل توجهي از آن (حدود 70 درصد) بصورت يخ هاي قطبي و تقریبا غير قابل استحصال مي باشد. حدود 30 درصد بصورت آبهای زیر زمینی و کمتر از 1 درصد آب شیرین قابل استحصال برای انسان است که از این مقدارحدود 0.3 درصد بصورت آب های سطحی است. آب های سطحی نیز 87 درصد بصورت دریاچه ها، 11 درصد بصورت مرداب ها و تالاب ها و 2 درصد بصورت رودخانه ها در کره زمین و بشکلی غیر متوازن توزیع گردیده است.
 
فقر اقتصادی
Administrator
15/01/09 جمعه
PDF Print E-mail
فقر اقتصادی:
Picture333بیش از یک میلیارد نفر مردم جهان از گرسنگی رنج می برند، 6 درصد جمعیت حدود 60 درصد ثروت جهان را داراست. بیش از 50درصد مردم جهان، درآمد روزانه کمتر از 2 دلار دارند. حداقل ۸۰ درصد از مردم جهان با دارایی کمتر از ۱۰ دلار در روز زندگی می‌کنند. سالانه 5 تا 20 میلیون مرگ به علت گرسنگی در جهان اتفاق می افتد.

فقر چیست ، تعریف فقر بسیار مشکل است و هنوز تعریف استانداردی از آن وجود ندارد. اکثر مردم معمولا، افراد محروم از زندگی اجتماعی، گرسنه، بدون کفش و با لباس های پاره پاره، لاغر و نحیف، سیه چرده، بیمار و ناتوان و .. را فقیر می دانند. در صورتیکه این افراد در فقر مطلق بسر می برند و بسیاری افراد با فقر نسبی ممکن است در مجاورت ما ناشناخنه بمانند. به ویژه آنان که هنوز دارای عزت نفس می باشند.

 
بیماری مالاریا
Administrator
14/11/10 دوشنبه
PDF Print E-mail
مالاریا:
mala12مالاريا مهمترين بيماري انگلي و يكي از مسايل مهم بهداشتي تعدادي از كشورها، بخصوص كشورهاي گرمسيري دنيا است. بروز سالانه مالاريا در جهان از جمع همه موارد ايدز، سل و سرخك، پنج برابر بيشتر است. 3 تا 4 ميليارد نفر، تقريبا نيمي از مردم جهان در معرض خطر ابتلا به مالاريا مي باشند. طبق برآورد انجام شده در سال 2012 حدود 207 ميليون مورد مالاريا با مرگ و مير حدود 627000 نفر و در سال 2013 تقریبا 198 میلیون مورد با مرگ و میر حدود 584000 نفر در جهان اتفاق افتاده است. 90 درصد موارد مرگ و مير مربوط به كودكان زير 5 سال و در منطقه آفريقا مي باشد. مالاريا به تنهايي سبب بيش از 70 درصد مرگ و ميرهاي كودكان در جهان سوم است. بار اقتصادي اين بيماري به تنهايي چند برابر بعضي بيماريهاي پرسروصداي دنياي امروز است. تلاش در راستاي كنترل بيماري طي سال هاي اخير موجب كاهش بيش از 47 درصد موارد ابتلا از سال 2000 تا كنون گرديده است، يعني موارد ابتلا و مرگ و مير تقريبا 50 درصد كاهش داشته است.
Last Updated on 15/04/24 جمعه
 
هفته حمایت از بیماران هموفیلی
Administrator
PDF Print E-mail
اول تا هفتم مرداد ماه 
hemophilia.childدر این هفته برای درک بیشتر این بیماری و سایر اختلالات خونی ارثی در سراسر کشور مراسم  گوناگونی به منظور حمایت از این بیماران گرفته می شود.در این هفته با طرح شرایط بیماران و نیازهای آنها به دنبال افزایش آگاهی و جلب مشارکت بیشتر جامعه هستیم. با همکاری و الهام بخشیدن به یکدیگر می توانیم، درمان مناسبی را برای همه بیماران به ارمغان آوریم. در این بیماری ارثی، خون نمی تواند بطور طبیعی لخته شود. تقریبا در هر 5 هزار نوزاد مذکر متولد شده یک مورد بیماری دیده می شود. به عنوان مثال در ایالات متحده هر سال حدود 400 نوزاد مبتلا به هموفیلی به دنیا می آیند. هموفیلی نوعی بیماری خونریزی دهنده ارثی است که بدلیل کمبود یا فقدان فاکتورهای انعقادی خون همچون فاکتور 8 و 9 بوجود می آید. در این بیماری، خون ریزی غیر قابل کنترل بسته به اختلال ژنتیکی موجود با شدت های متفاوتی ادامه می یابد. هموفیلی در سراسرجهان دیده می شود و تمامی نژادها را در بر می گیرد. بیماری از مادر به فرزندان مذکر، از طریق کروموزوم ایکس انتقال می یابد و دختران می توانند ناقل بیماری بوده و آنرا به فرزندان ذکور خود انتقال دهند.
Last Updated on 14/07/25 جمعه
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>
Page 3 of 19