دکتر احتشام فر

روز جهانی آرتروز
Administrator
13/10/05 شنبه
PDF Print E-mail
پیری سالم، زندگی بهتر:
arterozموضوع روز جهانی آرتروز (WAD) در سال 2013 - 2014  پیری سالم برای افراد مبتلا به بیماری های روماتیسمی و اسکلتی عضلانی (RMDs) است. تغییرات جسمی و روانی به عنوان بخشی از روند پیری از بدو تولد در سراسر طول عمر ما رخ می دهد.  و تمامی توانایی های ما را برای لذت بردن از کیفیت مطلوب زندگی، از جمله فعالیت های فیزیکی، دسترسی به ساختمان ها، حمل و نقل، فن آوری ها، نگرش اجتماعی، انتخاب شیوه زندگی، مصرف دارو و درمان و سایر موارد را تحت تاثیر قرار میدهد. آرتروز شایع ‌ترین بیماری مفصلی است که در آن غضروف مفصلی دچار آسیب و تخریب می‌شود و به تدریج کم کاری، بی‌تحرکی، درد و ضعف عضلانی اتفاق می افتد. آرتروز اولیه با افزایش سن همه افراد را مبتلا می سازد و تقریبا تمامی مفاصل را در بر می گیرد. اما آرتروز ثانویه  تنها در مفصل آسیب دیده ایجاد می گردد. معمولاٌ بیماران با آرتروز هنگام بیدار شدن از خواب احساس سفتی در مفاصل خود می نمایند. این حالت می تواند پس از 5 تا 10 دقیقه از بین برود. با پیشرفت بیماری آرتروز به مرور زمان دامنه حرکات مفصل گرفتار کاهش یافته و ممکن است مفصل، خشک و بی‌حرکت شود، البته فیزیوتراپی می‌تواند از این حالت خشکی مفصل و محدودیت حرکات پیشگیری و آن را درمان کند. اضافه وزن و افزایش سن از مهمترین علل زمینه ای آرتروز می باشند. از طرفی بهترین راه مقابله با آرتروز، افزایش فعالیت و ورزش می باشد.  
 
آسیب به کودکان
Administrator
13/09/03 سشنبه
PDF Print E-mail
آسیب به کودکان:
childaccحدود 90 درصد آسیب کودکان ناخواسته و تصادفی است. سالانه حدود 830 هزار کودک بدلیل حوادث مختلف در جهان از بین می روند. یعنی روزانه بالغ بر 2300 کودک ناشی از حوادث ناخواسته می میرد. به ازای هر مرگ کودک ، تعداد زیادی کودک نیز مادام العمر معلول می گردند. جان بیش از 1000 نفر از این کودکان را می توان با اقدامات پیشگیرانه شناخته شده، نجات داد. تصادفات جاده ای، غرق شدگی، سوختگی، سقوط و مسمومیت پنج علت اصلی مرگ کودکان بدلیل صدمات می باشند. 
 
روز داروساز
Administrator
13/08/27 سشنبه
PDF Print E-mail
روز داروساز:
razi

ابوبکر محمّد زَکَریای رازی به نقل از ابوريحان بيروني در شعبان 251 هجري قمري در ري متولد و در شعبان سال 313 وفات يافته است. رازي يك پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی است که آثار ماندگاری در زمینهٔ هاي مختلف از جمله پزشکی، شیمی و فلسفه نوشته است. رازي را بزرگ ترين پزشك اسلام و قرون وسطي مي دانند. قروني كه اروپاي امروزي در جهل و تعصبات قومي و قبيله اي غوطه ور بود. طبقه بندي مواد در شيمي، تقسيم بندي مواد به فلز و شبه فلز، كشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) از جمله اقدامات اين دانشمند بزرگ مي باشد. به نقل از مورخين فهرست كتب، رساله و مقالات ايشان را بين 167 تا 271 مورد ذكر مي نمايند. وی به بیماران توجه خاصی داشت و تا زمان تشخیص بیماری دست از آن‌ها برنمی‌داشت و نسبت به فقرا و بینوایان بسیار رئوف بود. رازی جزو پزشکانی بود که با مردم عادی بیشتر سروکار داشته‌ است. از حالشان جویا، و به عیادتشان می‌رفت و مقرری‌های کلانی برای آن‌ها می گذاشت. رازی اسراف در دارو را بسیار مضر می‌دانست، وی معتقد بوده‌ است تا ممکن است مداوا با غذا و در غیر این‌ صورت با داروی منفرد و ساده وگرنه با داروی مرکب به عمل آید. به پاس زحمات فراوان و جهان شمول ایشان در داروسازی، پنجم شهریورماه (۲۷ اوت)، مصادف با ولادت محمد بن زكرياي رازي، پزشك، داروساز،‌ فيلسوف و شيمي دان ايراني، روز داروسازي نام گذاري شده و در اين روز از داروسازان متعهد و مسئوليت پذير بواسطه خدماتي كه به جامعه ارائه مي نمايند تقدير و تشكر مي گردد. .

 
 
روز پزشک
Administrator
13/08/22 پنجشنبه
PDF Print E-mail
روز پزشک:
sina

اول شهريور ماه، همزمان با زاد روز دانشمند، فيلسوف و طبيب فرزانه، ابوعلي سينا و به پاس خدمات ارزشمند ايشان به علوم پزشكي و تجليل از پزشكان متعهد ، روز پزشك نام گذاري گرديده است . ابوعلي سينا قبل از ورود به مباحث پزشكي به كسب علوم بسياري از جمله ، ادبيات ، قرآن ، فقه ،‌ منطق ،‌حساب ،‌هندسه و نجوم ، علوم طبيعي و مابعدالطبيه پرداخت . او كتب مختلفي را تاليف و عمر خود را در راه كسب علم و دانش ، ثبت و نشر آن و خدمت به انسان ها صرف نمود و لحظه اي از تلاش در راه علم و خدمت رساني غفلت ننمود . تعداد تاليفات او را تا 120 كتاب ذكر نموده اند كه از مهمترين آنها مي توان ، شفا در فلسفه و حكمت ، قانون در طب و اشارات و تنبيهات را نام برد .

 
 
سرطان
13/08/04 یکشنبه
PDF Print E-mail
سرطان از علل اصلی مرگ در جهان:
cancerpreventionسرطان یکی از علل منجر به مرگ در سراسر جهان است. 7.6 میلیون مرگ (13درصد از کل مرگ ها) در سال 2008، سرطان های ریه (1.4 میلیون)، معده (740 هزار)، کبد (700 هزار)، کولورکتال (610 هزار)، پستان (460 هزار) و سرویکس (275) شایعترین سرطان های منجر به مرگ بوده اند.  در سال 2012 نیز حدود 8.2 میلیون مرگ ناشی از سرطان اتفاق افتاده است، 4 میلیون نفر از آنان سنی بین 30 تا 69 سال داشته اند. سرطان های ریه (1.59میلیون)، کبد (745 هزار)، معده 723 هزار)، کولورکتال (694 هزار)، پستان (521 هزار) و مری (400 هزار) شایعترین سرطان های منجر به مرگ در این سال بوده اند. شایعترین سرطان ها در مردان و زنان متفاوت است. حدود 30 درصد مرگ ناشی از سرطان ها به علت 5 عامل خطر رفتاری و تغذیه ای از جمله بالا بودن شاخص توده بدنی (افزایش وزن)، مصرف پایین میوه و سبزیجات، کاهش فعالیت های بدنی، مصرف تنباکو و الکل می باشد. سرطان یک اصطلاح عمومی برای گروه بزرگی از بیماریها است که می تواند هر قسمتی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. سرطان را تومورهای بدخیم یا نئوپلاسم می نامند. سرطان، رشد سریع سلولهای غیر طبیعی است که فراتر از حد معمول اتفاق افتاده و به نقاط مجاور و دور دست بدن (ارگان های دیگر) گسترش می یابد. این فرایند را متاستاز می نامند. متاستاز علت عمده مرگ ناشی از سرطان می باشد. حدود 70 درصد همه مرگ های ناشی از سرطان در کشورهای با درآمد کم و متوسط رخ می دهد. مرگ ناشی از سرطان در سراسر جهان رو به افزایش می باشد. پیش بینی می گردد تا سال 2030 ، انتظار می رود، مرگ های ناشی از سرطان به 22 میلیون مورد طی دو دهه آینده افزایش یابد. 
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>
Page 6 of 19