دکتر احتشام فر

تغذیه با شیر مادر
Administrator
13/07/31 چهارشنبه
PDF Print E-mail
شیر مادر:
brestfeed3تغذیه با شیر مادر روشی ساده و عادی برای تغذیه نوزادان و تامین نیازهای آنان جهت رشد و تکامل جسمی و روانی می باشد. تقریبا همه مادران قادرند نوزادشان را با شیر خود تغذیه نمایند. آغوز، شیر زرد و چسبنده ای که در پایان بارداری تولید می شود. توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان غذایی کامل برای نوزاد توصیه می گردد. تغذیه با شیر مادر می بایستی در همان ساعت اول پس از تولد آغاز گردد. تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماه توصیه می گردد. از آن پس شیر دهی، همراه با غذاهای مکمل تا دو سالگی یا بیشتر ادامه خواهد داشت. 1-7 آگوست 2015- هفته جهانی تغذیه با شیر مادر است.هر ساله از 1 تا 7 آگوست در بیش از 170 کشور برای تشویق تغذیه با شیر مادر و بهبود سلامت نوزادان در سراسر جهان جشن گرفته می شود. این یادبود توسط سازمان بهداشت جهانی و یونیسف در اوت 1990 به منظور حفاظت، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر سیاست گذاری گردیده است. تغذیه با شیر مادر بهترین راه برای تامین نیازهای تغذیه ای نوزادان می باشد. هیچ جایگزینی برای شیر مادر وجود ندارد.  
 
روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی
13/07/18 پنجشنبه
PDF Print E-mail
20 مهر روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی  
disast طی سال های اخیر بشر با حوادثی همچون سیل، زلزله، سونامی، گردباد و آتش سوزی روبرو بوده و متحمل خسارات بسیاری در محیط زیست و دارایی های اقتصادی خود گردیده است. زمین لرزه چین با 3 هزار قربانی، سیل پاکستان با 2 هزار کشته و 9.5 میلیارد دلار خسارت، زمین لرزه شیلی با 30 میلیارد دلار خسارت، زلزله 9 ریشتری و سونامی ژاپن در مارس 2011 با مرگ حدود 16هزار نفر و خسارت مالی نزدیک به 325 میلیارد دلار، طوفان کاترینا در سال 2005 که با سرعت 280 کیلومتر در ساعت موجب مرگ 1800 نفر و وارد آوردن 127 میلیارد دلار خسارت گردید یا نشت نفت در خلیج مکزیک بعنوان فاجعه ای جبران ناپذیر، علاوه بر خسارتی حدود 40 تا 60 میلیارد دلار موجب تخریب گسترده محیط زیست، وارد آمدن خسارت به صنعت توریست، توقف ماهیگیری و بی کاری هزاران کارگر گردید، این موارد از جمله حوادث سال های اخیر می باشند. طی سال های 1980 تا 2000 بیش از 158 هزار و پانصد نفر در اثر وقوع زلزله و 170 هزار نفر بدلیل وقوع سیل جان خود را از دست داده اند. خسارات ناشی از خشکسالی طی سال های 2000 و 2001 در ایران حدود 13.5 میلیارد دلار برآورد گردیده است. طی دو دهه اخیر بیش از یک و نیم میلیون انسان در اثر وقوع بلایای طبیعی در نقاط مختلف جهان جان خود را از دست داده اند. براساس آمار تعداد قربانیان، هر سال نسبت به سال قبل از آن دو برابر شده است. مرگ و میر انسان ها، شاخص ترین ملاک برای سنجش تأثیر مخرب بلایای طبیعی بر حیات آدمی است. اگرچه قربانی شدن میلیون ها انسان بی گناه خود فاجعه ای اسف بار است اما نمی توان ضررهای اقتصادی و ویرانی های ناشی از بلایای طبیعی را نیز نادیده گرفت. به ازای هر انسان که در اثر وقوع بلایای طبیعی قربانی می شود جان ۳۰۰۰ انسان دیگر در معرض خطر قرار می گیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده وقوع ۳۷۳ حادثه طبیعی در سالی که گذشت، جان ۲۹۶هزار و ۸۰۰ نفر را گرفت که خسارتی معادل ۱۱۰ میلیارد دلار را بر مردم کره زمین وارد کرده و ۲۰۸ میلیون نفر از جمعیت دنیا را نیز تحت تاثیر خود قرار داد
 
ماه مبارک رمضان و روزه داری
Administrator
13/07/14 یکشنبه
PDF Print E-mail
ماه مبارک رمضان:
ramazan

ماه رمضان، ماه خداوند، ماه نزول قرآن، ماه برکت، رحمت، آموزش و آمرزش، ماه میهمانی خداوند است. در این ماه با حغظ چشم، گوش، زبان و قلب از حرام  و به نیت دوری از منکرات، پلیدیها، دروغ، ظلم و عوام فریبی، از شیطان و رفتارهای شیطانی پرهیز و با انجام اعمال صالح، درستی و صداقت، رفتار نیکو، کمک و یاری به سایر انسان ها، بویژه نیازمندان به خداوند نزدیک و به میهمانی او وارد می شویم. در واقع در این ماه انسان ها تمرین تقوی، پاکدامنی، سلامت نفس و پرهیز از شر و پلیدیها می نمایند.

نخوردن غذا یکی از اعمال این ماه است و تمرینی برای غلبه بر هوای نفس، کنترل و مهار نیازهای جسمی و غرایض حیوانی، خویشتن داری و امساک است. انتظار این است که پس از این ماه مبارک تحولی چشمگیر در افکار، گفتار و اعمال ما ایجاد و روز به روز صفات الهی بیشتر در ما و جامعه تجلی نماید.

 
روز زمین پاک
Administrator
13/04/20 شنبه
PDF Print E-mail
زمین در معرض تهدیدی جدی:
media57322en2 اردیبهشت مصادف با 22 آوریل به عنوان روز زمین پاک نامیده شده است. در این روز در سراسر جهان برنامه های مختلفی به منظور آگاه سازی و شناخت مردم از اهمیت این نعمت الهی و وضعیت آن اجرا می گردد. حیات انسان و سایر موجودات در تعامل و هماهنگی با طبیعت شکل گرفته و این کره خاکی با وجود منابع و ذخایر گوناگون خود حیات انسان را تضمین نموده است. آب، هوا، خاک و غذا چهار عنصر اصلی حیات بوده و در تداوم زندگی در زمین نقشی اساسی دارند. انسان و سایر جانوران غذای خود را از دل زمین بدست می آورند و در دامان این کره خاکی زندگی می کنند. هوا به میمنت وجود گیاهان تصفیه و بازسازی شده و اکسیژن مورد نیاز ما تامین می گردد. گردش آب و تصفیه آن در چرخه طبیعت شکل می گیرد و این مایه حیات را در اختیار ما قرار میدهد. تمامی هستی منطبق با ساختار انسانی و متناسب با استمرار حیات در روی زمین فراهم آمده است. متاسفانه با توسعه شهر نشینی و رشد بی رویه و ناهمگون تکنولوژی، هر روز زمین و منابع طبیعی آن مورد تهدیدی جدی قرار گرفته و آلوده تر می گردد. 
 
طبیعت
Administrator
13/03/29 جمعه
PDF Print E-mail
طبیعت:

nature4

طبيعت، در وسيعترين و همه گيرترين مفهوم، معادل جهان طبيعي، جهان فيزيكي يا جهان مادي است. طبيعت تمامي جهان هستي از ريزترين مولكول ها تا كرات و كهكشان ها را شامل مي گردد. طبيعت به مفهوم زمين شناسي و حيات وحش اشاره دارد.
طبيعت ممكن است، قلمرو كلي انواع مختلفي از گياهان و حيوانات تعريف شود و در برخي موارد به فرايند ها و پديده هاي مرتبط با اشياء بي جان اطلاق مي گردد. طبيعت را معادل محيط زيست هم مي خوانند و آنرا شامل زمين، بيابان ها، سنگ و كوه، جنگل ها،‌درياها و درياچه ها و ... مي دانند. طبیعت به عبارتی، بخشی از جهان هستی است که انسان در خلقت آن دخالت نداشته است. فضا، زمان، ماده و انرژی، زمین، آب و هوا، اکوسیستم و حیات مصادیقی از طبیعت می باشند. طبیعت دارای ساختاری منسجم، هدفمند و نسبتاٌ پایدار است. اکوسیستم بر اساس نیازها و الزامات حیات شکل گرفته و شناخت علم و قوانین حاکم بر آن ما را در راستای استفاده بهینه از طبیعت راهنمایی می نماید. هر شیئ یا موجود زنده ای متناسب با کارکرد خود به بهترین وجه خلق و تکامل یافته و در شرایطی موزون و هماهنگ در محیط زیست جای گرفته است. 
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>
Page 7 of 19