دکتر احتشام فر

2013 روز جهانی بهداشت
Administrator
13/03/29 جمعه
PDF Print E-mail
روز جهانی بهداشت:
WHDروز جهانی بهداشت، در واقع یاد آور سالروز تاسیس سازمان بهداشت جهانی در آوریل 1948 می باشد. سازمان بهداشت جهانی با هدف دستیابی مردم جهان به بیشترین سطح سلامت ممکن، وظیفه اصلی خود را مبارزه با بیماریها، بویژه بیماریهای مسری و شایع قرار داده است. تقریباٌ تمامی کشورهای جهان عضو این سازمان بوده و در چارچوب همکاریهای جهانی برای کنترل بیماریها و ارتقاء سطح سلامت جامعه خود، منطقه و جامعه جهانی مشارکت می نمایند. این روز فرصتی برای جلب توجه افکار عمومی به اهمیت سلامتی و موضوعات مرتبط با آن است. هر ساله به مناسبت این روز یکی از مسائل با اهمیت و از نگرانی های جدی در حوزه سلامت، به عنوان شعار سال انتخاب و به صورت یکی از اولویت های بهداشتی مد نظر قرار می گیرد. شعار سال 2012 سالمندی و سلامت بود. این شعار با توجه به روند پیر شدن جمعیت در جهان، توجه جامعه جهانی را به نیازهای ضروری این سنین و برنامه های حمایتی از آنان جلب می نماید. وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به رشد روز افزون سالمندان، اقدامات بسیاری از جمله ایجاد گروه سالمندان در معاونت های بهداشتی دانشگاه ها، برنامه های غربالگری سالمندان، برنامه های پایش وضعیت سلامتی و تغذیه سالمندان، راه اندازی رشته های تخصصی پزشکی سالمندان و ... نموده است. به نطر می رسد با توجه به ادامه روند افزایش سن جمعیت، توجه به نیازهای سالمندان و برنامه ریزی برای سالمندی سالم همواره از اولویت های جامعه ما خواهد بود. 
 
دانستنی ها در مورد سل
13/03/23 شنبه
PDF Print E-mail
مسائل کلیدی در بهداشت جهانی:
globalfundبیش از دو میلیارد نفر، معادل یک سوم جمعیت جهان با باسیل توبرکولوز آلوده گردیده اند. میکروبی که موجب سل می گردد. از هر ده نفر این افراد یک نفر در طول زندگی به بیماری سل مبتلا می شوند. افراد مبتلا به اچ آی وی در معرض خطر بیشتری می باشند. هدف سازمان بهداشت جهانی دسترسی تمام افراد به مراقبت های لازم از طریق سیستم های بهداشتی و همکاری با دیگر سازمان ها برای دستیابی به اهداف توسعه هزاره می باشد. 24 مارس 2016 - روز جهانی سل، فرصتی است تا هشدارهای لازم نسبت به بار بیماری سل (TB) در جهان، خطرات سل مقاوم به چند دارو و راه های پیشگیری از این بیماری داده شود. طی سال های اخیر، پیشرفت های چشمگیری در راستای اهداف جهانی کاهش موارد بیماری سل رخ داده است.  مرگ و میر ناشی از سل در جهان نسبت به سال 1990 کاهش یافته و بروز بیماری نیز در حال کاهش است. با اجرای استراتژی توقف سل، طی سال های 1995 تا 2012 حدود 22 میلیون زندگی نجات یافته است. در عین حال در سال 2012 در جهان 450 هزار سل مقاوم به چند دارو (MDR-TB) وجود داشته است. , و در سال 2014 حدود 480 هزار سل مقاوم به چند دارو داشته ایم. اجرای برنامه های مداخله ای در رابطه با سل، سالانه معادل 1.6 میلیارد دلار هزینه دارد.
 
روز جهانی سل
13/03/23 شنبه
PDF Print E-mail
24 مارس 2016 - روز جهانی سل  
tb_bacteryسل بیماری عفونی است و از گذشته های دور همواره تهدیدی بر سلامت انسان و يكي از عوامل مرگ و مير و ناتواني جوامع بشری بوده است. سل (توبرکلوزیس) توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می گردد. سل تمام اعضاء بدن را مبتلا می نماید، اما شایعترین نوع بیماری سل ریوی است. سل قابل پیشگیری و درمان است. بدون درمان 25 درصد بیماران طی دو سال اول و 50 درصد در طول 5 سال جان خود را از دست می دهند. با کشف آنتی بیوتیک های موثر بر علیه میکروب سل در اواسط قرن نوزدهم میلادی، بیماری بطور نسبی کنترل گردید وطبق اطلاعات جدید منتشره توسط سازمان جهانی بهداشت، تعداد موارد مرگ ناشی از سل کاهش داشته است، هرچند سل همراه با بیماری ایدز و نوع مقاوم به درمان آن در حال افزایش بوده و تهدیدی جدی برای سلامت جامعه محسوب می گردد. بر اساس برآورد سازمان جهاني بهداشت يك سوم جمعيت جهان در حال حاضر آلوده به باسیل سل هستند و هر ثانیه یک نفر در دنیا مبتلا به سل می شود و هر 10 ثانیه یک نفر در جهان در اثر سل می میرد. بیش از 95 درصد از مرگ و میر بیماری سل در کشورهای با درآمد کم و متوسط اتفاق افتاده است.
 
چاقی
13/03/18 دوشنبه
PDF Print E-mail
اضافه وزن و چاقی: 
man-on-a-diet چاقی در جهان نسبت به سال 1980 دو برابر شده است. طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت در سال 2008 بیش از 1.4 میلیارد نفر افراد 20 سال و بزرگتر دارای افزایش وزن بوده اند. از این تعداد بیش از 200 میلیون مرد و 300 میلیون زن، چاق بوده اند. بطور کلی ده درصد جمعیت بزرگسال جهان چاق هستند. 65 درصد جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کنند که اضافه وزن و چاقی بیشتر از کم وزنی موجب مرگ انسان ها می گردد. در سال 2011 نزدیک به 40 میلیون کودک زیر 5 سال دارای اضافه وزن بوده اند. برخی ها فکر می کنند که چاقی تنها در کشورهای توسعه یافته رواج دارد و این در حالی است که اضافه وزن و چاقی در کشورهای با درآمد کم و متوسط، بویژه در مناطق شهری روندی فزاینده دارد. چاقی قابل پیشگیری است.
 
روز پرستار
Administrator
13/03/16 شنبه
PDF Print E-mail
روز پرستار: 
P1120356همه انسانها در طول زندگي با مشكلات و ناملايمات بسياري روبرو بوده و با سعي و تلاش خود آنان را مرتفع مي نمايند. در اين ميان مشكلات سلامتي داراي اهميت ويژه اي بوده و در بعضي موارد كارايي فرد را بحدي كاهش مي دهد كه عملاٌ بدون كمك و مداخله ديگران امكان گذشتن از اين مرحله برايش ميسر نخواهد بود. پرستاری شامل مراقبت های مستقل و مشترک افراد در همه سنین، خانواده ها، گروه ها و جوامع می باشد. مراقبت از افراد بیمار و یا ظاهراٌ سالم، پرستاری شامل حفظ و ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری و مراقبت از افراد بیمار، معلول و در حال مرگ است. پرستاری در واقع حمایت و مراقبت از شرایط سخت و دردآور انسان ها و شریک شدن در آلام آنان است. پرستاري از زمان خلقت انسان تا پايان عمر بشر وجود داشته و خواهد داشت و همواره رو به رشد و ترقی می باشد. در حال حاضر پرستاري بصورت يك حرفه تخصصي درآمده و در دانشگاه هاي معتبر جهان، دوره هاي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتراي آن تدريس مي گردد. امروزه با ايجاد رشته هاي تخصصي پرستاري، بيماران و بيماريهاي مختلف توسط پرستاران فني و حرفه اي و با مهارتهاي لازم مراقبت و درمان مي گردند. 
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>
Page 8 of 19