دکتر احتشام فر

گزش حیوانات
Administrator
13/03/12 سشنبه
PDF Print E-mail
گزش حیوانات، یکی از مشکلات بهداشت عمومی:
snak322 فوریه 2013 – سازمان جهانی بهداشت: گزش حیوانات یکی از علل قابل توجه عوارض، معلولیت و مرگ و میر در سراسر جهان است. گونه های مختلفی از حیوانات بطور بالقوه قادر به گاز گرفتن انسان ها می باشند. مار، سگ ها، گربه ها، میمون ها از مهمترین آنان می باشند. سالانه بیش از 5 میلیون نفر توسط مارها گزیده می شوند که برای حدود نیم میلیون نفر از آنان، عواقب بسیار جدی از جمله مرگ، در بر خواهد داشت. اکثر این موارد در افریقا و جنوب شرقی آسیا اتفاق می افتد. برآورد می گردد، سالانه 2.4 میلیون نفر بدلیل این گزش ها با سم مار مسموم و حدود 94 تا 125 هزار مورد مرگ و میر و بالغ بر 400 هزار مورد قطع عضو و عوارض شدید، همچون عفونت، کزاز، زخم و اسکار قابل توجه و عوارض روحی و روانی اتفاق می افتد. همچنین سالانه ده ها میلیون نفر توسط سگ ها گزیده می شوند، اکثر این افراد را کودکان تشکیل میدهند. هاری خطری بالقوه متعاقب گزش سگ، گربه و میمون ها است. بیماری که کشندگی بسیار بالایی دارد. دسترسی ضعیف به مراقبت های بهداشتی و کمبود آنتی توکسین (ضد سم) شدت عوارض و نتایج آن را افزایش میدهد. 
 
خشونت علیه زنان
Administrator
13/03/08 جمعه
PDF Print E-mail
 خشونت علیه زنان:
violance against women20 ژوئن 2013 - طبق اظهارات دکتر مارگارت جان، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، خشونت فیزیکی و جنسی علیه زنان، یک مشکل بهداشت عمومی در جهان محسوب می گردد. در سال 1999، مجمع عمومی سازمان ملل متحد 25 نوامبر را به عنوان روز بین المللی رفع خشونت علیه زنان تعیین نمود. خشونت علیه زنان و دختران یک مشکل همه گیر است. حداقل یک نفر از هر سه زن در سراسر جهان مورد ضرب و شتم مردان قرار گرفته يا مجبور به رابطه جنسی گرديده است. بر اساس گزارش سازمان ملل، خشونت عليه زنان يكي از مشكلات عمده بهداشت عمومي و نقض حقوق بشر در بسياري از كشورهاي جهان مي باشد. طي مطالعات انجام شده در چند كشور، مشاهده گرديد كه بين 15 تا 71 درصد زنان خشونت فيزيكي يا جنسي را توسط همسر خود در مقاطعي از زندگي مشتركشان تجربه نموده اند. 
 
توصیه های بهداشتی در رابطه با مصرف نمک
Administrator
13/02/05 سشنبه
PDF Print E-mail
مصرف نمک در  رژیم غذایی:
saltتوصیه های جدید سازمان جهانی بهداشت (WHO) در رابطه با مصرف نمک و پتاسیم در رژیم غذایی - طبق توصیه های WHO ، بزرگسالان می بایستی روزانه کمتر از 2000 میلی گرم سدیم یا 5 گرم نمک مصرف و حداقل 3510 میلی گرم پتاسیم در روز دریافت نمایند. افراد با دریافت سدیم بالا و سطوح پایین پتاسیم می توانند در معرض افزایش خطر فشار خون بالا، بیماریهای قلبی و سکته مغزی باشند. . 
 
خطرات آرسنیک
Administrator
13/01/11 جمعه
PDF Print E-mail
آلودگی با ارسنیک:
arsen02 ژانویه 2013 – سازمان جهانی بهداشت: ارسنیک موجود در آب آشامیدنی و مواد غذایی، در دراز مدت می تواند موجب ضایعات پوستی و سرطان گردد. ارسنیک همچنین با افزایش بیماریهای قلبی عروقی، آسیب به سیستم عصبی و دیابت در ارتباط می باشد. اطلاعات اخیر نشان دهنده واقعیاتی نگران کننده در رابطه با خطر ناشی از ارسنیک در آب آشامیدنی، آبیاری محصولات غذایی و فراوری آنها می باشد. آرسنیک بطور طبیعی در سطوح بالا در آبهای زیر زمینی تعدادی از کشورها وجود دارد. ارسنیک در فرم غیر آلی آن بسیار سمی می باشد. آلودگی آب آشامیدنی به ارسنیک، آبیاری با آب آلوده و مصرف مواد غذایی آلوده، تهدیدی جدی بر سلامت عمومی است. مهمترین اقدام در این رابطه، اعمال استانداردهای مربوطه و پیشگیری از مصرف آب و مواد غذایی آلوده به ارسنیک می باشد. 
 
روز جهانی معلولین
12/12/02 یکشنبه
PDF Print E-mail
بیش از یک میلیارد نفر در جهان با معلولیت زندگی می کنند:
220px-Handicapped_Accessible_sign.svgپنج شنبه 3 دسامبر 2015 ، دوازدهم آذر ماه 1394 روز چهانی معلولین – بیش از یک میلیارد نفر یا 15 درصد از جمعیت جهان با معلولیت زندگی می کنند و از نوعی ناتوانی رنج می برند. روز جهانی معلولین با هدف آشنایی جامعه با وضعیت معلولین و درک مسائل آنها پاس داشته می شود. در این روز حقوق معلولین، مسائل رفاهی و نحوه فعال نمودن آنان در روابط اجتماعی و کاری ترویج می گردد. مردم اغلب از این جمعیت معلولین غافل بوده و چالش های فراروی آنان را درک نمی نمایند. هر چند این مسئولیتی همگانی بوده و تلاشی ملی، منطقه ای و جهانی را می طلبد. گزارش های جهانی نشان میدهد که بیش از یک میلیارد معلول در جهان با موانعی جدی در زندگی روزمره خود روبرو می باشند. حدود 110 تا 190 میلیون نفر افراد بزرگسال دارای مشکلات قابل توجهی در عملکرد خود می باشند. معلولین در جامعه با مشکلات بسیاری از جمله انگ و تبعیض، عدم توجه به نیازهای بهداشتی و توانبخشی، حمل و نقل و ساختمانهای نامناسب و نبود اطلاعات جامع و ..... روبرو هستند. 
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>
Page 9 of 19