دکتر احتشام فر

تولد زودرس یا پره ترم
Administrator
12/11/20 سشنبه
PDF Print E-mail
تولد زودرس علت اصلی مرگ و میر نوزادان :
preterm816 نوامبر 2012 – برآورد می گردد، هر سال حدود 15 میلیون نوزاد نارس (متولدین قبل از هفته 37 بارداری) به دنیا بیایند. این تعداد در حال افزایش می باشد. برگزاری روز جهانی تولد نوزادان نارس در 17 نوامبر به منظور افزایش آگاهی مردم در رابطه با مرگ و میر و معلولیت در نوزادان نارس می باشد. سه چهارم مرگ و میر ناشی از نوزادان نارس با مداخلات کم هزینه و مقرون به صرفه قابل پیشگیری است. برآورد می گردد هر سال یک میلیون کودک در اثر عوارض نارس بودن، می میرند. تولد زودرس علت اصلی مرگ نوزادان (در چهار هفته اول زندگی) و دومین علت مرگ و میر پس از ابتلا به پنومونی در کودکان زیر 5 سال می باشد. طبق مطالعات انجام شده در بین 184 کشور، نرخ تولد زودرس بین 5 تا 18 درصد از نوزادان می باشد. .
 
دروغ کلید تمامی گناهان
Administrator
12/10/31 چهارشنبه
PDF Print E-mail
دروغ: 
17400_409 دروغ ادعای باطلی است که گوینده، عمداً آن را به عنوان حقيقت بیان می‌کند. دروغ مي تواند كتمان يك حقيقت و يا جلوه اي غير واقعي از يك حقيقت باشد. در هر صورت دروغ باعث ايجاد ذهنيت غلط در شنونده و انحراف در تصميم گيري و قضاوت فرد مي گردد. دروغ‌گویی معمولاً به منظور كلاهبرداري، فريب یا فرار از مجازات يا جريمه ناشي از تخلفات فرد دروغگو رخ می‌دهد. دروغ از گذشته هاي دور فعلي زشت و دروغ گو از نظر مردم، فردي ضعيف، فرصت طلب و غير قابل اعتماد بوده است. دروغ در ايران باستان و در اديان الهي، بويژه اسلام از اعمال زشت و گناهان كبيره محسوب مي گردد. در اسلام، در آيات قران و روايات معصومين بكرات از دروغ به عنوان گناهي بزرگ ياد شده و دروغ گويي را با مسلماني قابل جمع نمي دانند. دروغ سرچشمه و كليد همه گناهان است و دروغگو را در رديف کافران و منکران آيات الهي مي شمارند. دروغ از بدترين معايب، زشت ترين گناهان و منشأ بسياري از مفاسد است و بالطبع از کارهاي زشت و ناپسند و عادت به آن از رذايل اخلاقي و از گناهان کبيره است. رسول گرامي اسلام (ص) فرمودند: « آيا شما را از بزرگترين گناهان خبر ندهم، بزرگترين گناه شرک به خدا، بدرفتاري نسبت به پدر و مادر و دروغ گفتن است»، دروغ گو دروغ نمي گويد مگر به سبب پستي نفسش. امام حسن عسكرى (ع) مى‏فرمايد: تمام پليديها در اطاقى قرار داده شده، و كليد آن دروغ است" .
 
بیماریهای مرتبط با آزبست
Administrator
12/09/19 چهارشنبه
PDF Print E-mail
آزبست و بیماریهای مرتبط :
azbestoa4در حال حاضر، حدود125 میلیون نفر در سراسر جهان در محیط کار خود در معرض آزبست می باشند. بر اساس تازه ترین گزارشات سازمان جهانی بهداشت، تخمین زده می شود بیش از 107 هزار نفر در سال به دلیل کار در چنین محیط هایی دچار سرطان ریه، مزوتلیوما، آزبستوز و سایر عوارض مربوطه گردند. یکی از هر سه سرطان شغلی بدلیل آزبست، اتفاق میافتد. مواجهه با آزبست تنها محدود به کسانی که مستقیماٌ با این ماده سروکار دارند، نمی گردد، بلکه بیماری در افرادی که تماس های نه چندان زیاد و مستقیم داشته اند، مانند نقاشان یا تکنسین های برق و حتی افراد خانواده که غیر مستقیم در معرض رشته های آزبست که با لباس کار به خانه آورده شده اند، قرار گرفته اند نیز مشاهده شده است. تخمین زده می شود که چند هزار مرگ و میر سالانه را می توان به قرار گرفتن در معرض آزبست در خانه نسبت داد. 
 
شیوع بیماریهای جدید
Administrator
12/09/11 سشنبه
PDF Print E-mail
شیوع بیماریهای جدید در جهان:
ebola25 سپتامبر 2012 - وزارت بهداشت در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) با همکاری نهادهای مرتبط، برای کنترل شیوع تب خونریزی دهنده ابولا تلاش می نماید. طبق گزارشات، از 3 سپتامبر 2012، در مجموع از 28 مورد بیماری(هشت مورد تایید شده، شش مورد محتمل و 14 مورد مشکوک) 14 مورد مرگ و میر اتفاق افتاده است. یک گروه ضربت ملی توسط وزارت بهداشت کنگو با همکاری سایر سازمان های ذیربط از جمله سازمان جهانی بهداشت، پزشکان بدون مرز، فدراسیون صلیب سرخ وهلال احمرو سی دی سی (CDC) برای کنترل بیماری و شیوع آن اقدام نموده اند. 
 
خودکشی
Administrator
12/09/09 یکشنبه
PDF Print E-mail
خودکشی:
suicid210 سپتامبر  – روز جهانی پیشگیری از خودکشی، کشورها می بایستی برنامه خود را در جهت شناسایی علل و زمینه های خودکشی با توجه به ساختار فرهنگی و اجتماعی خود تدوین و به مورد اجرا درآورند. خودکشی یکی از سه علت عمده مرگ و میر در سنین بهره وری ( 15 تا 44 سال) و دومین علت مرگ و میر در دختران 15 تا 19 سال است. در انتهای دیگر طیف سنی، افراد مسن تر نیز در معرض خطر هستند. خودکشی تا حد زیادی قابل پیشگیری است. در این روز برنامه های پیشگیری از خودکشی در سراسر جهان ترویج می گردد. بطور متوسط روزانه در جهان حدود 2200 نفر به علت خودکشی می ميرند. به ازای هر مرگی که اتفاق می افتد حدود 20 نفر یا بیشتر برای خاتمه دادن به زندگی خود تلاش می نمایند. میزان خودکشی یکی از شاخص های سلامت و ثبات اجتماعی می باشد. سالانه تقریباٌ 800 هزار نفر به علت خودکشی جان خود را از دست میدهند. تقریباٌ به ازای هر صد هزار نفر جمعيت 213 مورد اقدام به خودکشي یا یک مرگ در هر 40 ثانیه اتفاق مي افتد. طی 45 سال اخیر میزان خودکشی در جهان 60 درصد افزایش داشته است. خودکشی یکی از سه علل اصلی مرگ و میر در سنین 15 تا 44 سالگی در برخی کشورهای جهان است. اقدام به خودکشی 20 مرتبه بیشتر از خودکشی های موفقیت آمیز می باشد. طی برآورد انجام شده در سال 1998 ، خودکشی 1.8 بار بیماریها را در جهان و 2.4 از بار بیماریها در کشورهای سوسیالیستی سابق را شامل می گردیده است.اگر چه به طور سنتی ، خودکشی بیشتر در میان مردان و سالمندان اتفاق می افتاده است، در حال حاضر نرخ آن در جوانان افزایش یافته و همچنان رو به افزایش است.  
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>
Page 10 of 19