دکتر احتشام فر

روز جهانی هپاتیت
Administrator
15/07/27 دوشنبه
PDF Print E-mail
روز جهانی هپاتیت: بدون هپاتیت
hepatisهپاتیت را بشناسید و با آن مقابله نمایید. 28 جولای به عنوان روز جهانی هپاتیت به افتخار تولد، برنده جایزه نوبل، پروفسور ساموئل باروخ بلومبرگ، کاشف ویروس هپاتیت B انتخاب شده است. روز جهانی هپاتیت فرصتی است برای تمرکز بر اقداماتی خاص، مانند: تقویت برنامه های پیشگیری، غربالگری و کنترل هپاتیت های ویروسی و بیماری های مرتبط با آن، افزایش پوشش واکسیناسیون هپاتیت B و ادغام واکسن به برنامه های ایمن سازی ملی و هماهنگ کردن واکنش های جهانی در رابطه با هپاتیت های ویروسی. هر سال در این روز برنامه های مختلفی از سوی سازمان ها و تشکل های ملی و بین المللی جهت افزایش آگاهی عمومی و راه های مبارزه با این بیماری در سراسر جهان به اجرا در می آید. ویروس های هپاتیت A، B، C، D و E می توانند باعث عفونت حاد و مزمن و التهاب کبد گردیده و نهایتا موجب سیروز و سرطان کبد گردند. در سال 2015 در جهان حدود 328 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت مزمن بوده اند. در مجموع در همین سال هپاتیت موجب مرگ 1.34 میلیون نفر گردیده است. هپاتیت B می تواند موجب مرگ 20 درصد زنان باردار در طی سه ماهه سوم بارداری گردد. لذا این بیماری یک خطر مهم برای بهداشت جهانی محسوب می گردد.  
 
روز جهانی محیط زیست
Administrator
15/06/04 پنجشنبه
PDF Print E-mail
هفت میلیارد رویا، یک سیاره، با احتیاط مصرف کنیم

envie1

شواهدی وجود دارد که میزان مصرف منابع این سیاره، در حال حاضر غیر قابل تحمل و احتمالا در یک نقطه اوج بحرانی و بیش از ظرفیت احیاء کننده طبیعت بوده و تهدیدی جدی برای نابودی زمین محسوب می گردد. ما 1.5 برابر ظرفیت زمین از منابع آن استفاده می کنیم و پیش بینی می گردد در صورت عدم تغییر الگوی تولید و مصرف و با لحاظ نمودن رشد جمعیت، تا سال 2030 انسان ها به دو سیاره مشابه زمین و برای سال 2050 با جمعیت احتمالی 9.6 میلیارد نفری به 3 سیاره مشابه زمین  برای ادامه این نوع زندگی نیاز داشته باشند.

پنجم ژوئن، روز جهانی محیط زیست، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری، به عنوان روز میحط زیست انتخاب شده‌است. 

Last Updated on 16/06/04 شنبه
 
ده علت عمده مرگ و میر در جهان
15/05/28 پنجشنبه
PDF Print E-mail
 وضعیت مرگ و میر در جهان:
heartbeat تخمین زده می شود ، طی سال 2015 حدود 56.4 میلیون نفر در جهان ، جان خود را از دست داده اند. بالاترین میزان مرگ و میر در سراسر جهان به علت بیماریهای قلبی عروقی اتفاق می افتد. در سال 2015 حدود 8.76 میلیون نفر بواسطه بیماریهای ایسکمیک قلبی عروقی و 6.24 میلیون از سکته مغزی یا سایر بیماریهای عروق مغز فوت نموده اند. در مجموع این دو علت با 15 میلیون مرگ و میر همچنان طی پانزده سال گذشته بالاترین رتبه مرگ و میر در جهان را دارا می باشد. آلودگی هوا و استعمال دخانیات از عمده ترین عوامل خطر در بسیاری از بیماریهای با مرگ و میر بالا در جهان همچون بیماریهای قلبی عروقی، بیماری انسداد ریوی مزمن، و سرطان ریه می باشند. در مجموع استعمال تنباکو مسئول یک دهم کلیه مرگ ها در جهان است. دخانیات اغلب موارد، علت پنهان بسیاری از مرگ ها می باشند. متأسفانه در سال های اخیر الودگی هوا در محیط های بسته و باز یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان گردیده است به طوری که نقش اساسی در 5 رتبه اول  مرگ و میر در جهان را دارد.
 
حمایت از بیماران کلیوی
Administrator
15/03/06 جمعه
PDF Print E-mail
حمایت از بیماران کلیوی:
kidney up

طبق آمارهاي موجود بيش از 550 ميليون بيمار كليوي در جهان وجود دارد. يعني از هر 10 نفر انسان به ظاهر سالم، یک نفر به نوعی مبتلا به یکی از انواع بیماری های کلیوی است. کمبود کلیه در جهان به بحرانی اجتماعی تبدیل شده، بیش از 10 درصد از مردم، و یا بیش از 20 میلیون نفر، در سن 20 سال یا مسن تر در ایالات متحده به بیماری مزمن کلیوی مبتلا می باشند. بیماری مزمن کلیوی در امریکا در زنان شایعتر از مردان می باشد. بیش از 35 درصد از افراد 20 سال و بالاتر بیماران دیابتی و بیش از20 درصد مبتلایان به فشار خون در همین رنج سنی به بیماری مزمن کلیوی مبتلا می باشند. در امریکا حدود 90 هزار نفر در انتظار پیوند کلیه هستند و در هر 10 دقیقه یک بیمار دیالیزی بدون استفاده از پیوند کلیه، جان خود را از دست می دهد.  در ترکیه نیز حدود 20 هزار نفر و در آلمان حدود 50 هزار نفر در انتظار دریافت کلیه هستند. آمار رو به فزاینده این بیماری به گونه ای است که بعضی از کشورهای جهان، 25 درصد بودجه بهداشتی درمانی را صرف دیابت می کنند. در کشورهای در حال توسعه تعداد بیمارانی که برای ادامه زندگی به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز خواهند داشد،‌ طی دهه بعدی دو برابر می‌شود، در حالی که در بسیاری از این کشورها برای بیشتر بیماران، امکان پیوند و دیالیز به علت هزینه‌های بالای آنها وجود ندارد. مثلا در هند فقط ۱۰ درصد بیماران می‌توانند از دیالیز یا پیوند کلیه استفاده کنند. این در حالی است که تشخیص بیماری‌ مزمن کلیه در مراحل اولیه می‌تواند تا حد زیادی از رشد و پیشرفت آن جلوگیری کند و مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش دهد. از آنجا که بیماری کلیوی یک بیماری خاموش است و اغلب دیر تشخیص داده می‌شود، بسیاری از سیستم‌های بهداشتی در کشورهای مختلف جهان، نسبت به این بیماری هوشیار شده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که اگر امروز وارد عمل نشویم، تعداد زندگی‌هایی که در نتیجه بیماری‌های کلیوی از دست خواهیم داد، بیشتر خواهد شد.در انگلستان بین 1 آوریل 2010 و 31 مارس 2011 حدود 3740 پیوند عضو از 2055 اهدا کننده، انجام گردید. 2732 زندگی بیماران از طریق پیوند کلیه یا لوزالمعده  نجات داده شد. تقریباٌ 567 هزار نفر داوطلب اهدا عضو پس از مرگ گردیده و فرم های مربوطه را تکمیل نمودند.  در کانادا طی سال 2010 تعداد 749 پیوند کلیه از اهدا کننده متوفی و 485 پیوند از اهدا کننده زنده انجام گردید.

Last Updated on 15/11/08 یکشنبه
 
روز جهانی کلیه
Administrator
15/03/06 جمعه
PDF Print E-mail
روز جهانی کلیه:
kidney day

12 مارچ 2015 ( 20 اسفند 1393) مصادف با روز جهانی کلیه است. شعار امسال  در این روز " کلیه سالم برای همه (Kidney health for all) است. امسال در روز جهانی کلیه از همه افراد دعوت گردیده تا یک لیوان آب سالم با تاکید بر اهمیت آن برای حفظ سلامت کلیه ها نوشیده و یک لیوان آب به اطرافیان خود بدهد.

بیماریهای کلیوی قاتلان ساکت و آرامی هستند که زندگی ما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار میدهند. طبق آمارهاي موجود بيش از 550 ميليون بيمار كليوي در جهان وجود دارد. يعني از هر 10 نفر انسان به ظاهر سالم، یک نفر به نوعی مبتلا به یکی از انواع بیماری های کلیوی است. کمبود کلیه در جهان به بحرانی اجتماعی تبدیل شده، بیش از 10 درصد از مردم، و یا بیش از 20 میلیون نفر، در سن 20 سال یا مسن تر در ایالات متحده به بیماری مزمن کلیوی مبتلا می باشند. بیماری مزمن کلیوی در امریکا در زنان شایعتر از مردان می باشد. بیش از 35 درصد از افراد 20 سال و بالاتر بیماران دیابتی و بیش از20 درصد مبتلایان به فشار خون در همین رنج سنی به بیماری مزمن کلیوی مبتلا می باشند. در امریکا حدود 90 هزار نفر در انتظار پیوند کلیه هستند و در هر 10 دقیقه یک بیمار دیالیزی بدون استفاده از پیوند کلیه، جان خود را از دست می دهد.  در ترکیه نیز حدود 20 هزار نفر و در آلمان حدود 50 هزار نفر در انتظار دریافت کلیه هستند. آمار رو به فزاینده این بیماری به گونه ای است که بعضی از کشورهای جهان، 25 درصد بودجه بهداشتی درمانی را صرف دیابت می کنند. در کشورهای در حال توسعه تعداد بیمارانی که برای ادامه زندگی به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز خواهند داشد،‌ طی دهه بعدی دو برابر می‌شود، در حالی که در بسیاری از این کشورها برای بیشتر بیماران، امکان پیوند و دیالیز به علت هزینه‌های بالای آنها وجود ندارد. مثلا در هند فقط ۱۰ درصد بیماران می‌توانند از دیالیز یا پیوند کلیه استفاده کنند. این در حالی است که تشخیص بیماری‌ مزمن کلیه در مراحل اولیه می‌تواند تا حد زیادی از رشد و پیشرفت آن جلوگیری کند و مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش دهد. از آنجا که بیماری کلیوی یک بیماری خاموش است و اغلب دیر تشخیص داده می‌شود، بسیاری از سیستم‌های بهداشتی در کشورهای مختلف جهان، نسبت به این بیماری هوشیار شده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که اگر امروز وارد عمل نشویم، تعداد زندگی‌هایی که در نتیجه بیماری‌های کلیوی از دست خواهیم داد، بیشتر خواهد شد.در انگلستان بین 1 آوریل 2010 و 31 مارس 2011 حدود 3740 پیوند عضو از 2055 اهدا کننده، انجام گردید. 2732 زندگی بیماران از طریق پیوند کلیه یا لوزالمعده  نجات داده شد. تقریباٌ 567 هزار نفر داوطلب اهدا عضو پس از مرگ گردیده و فرم های مربوطه را تکمیل نمودند.  در کانادا طی سال 2010 تعداد 749 پیوند کلیه از اهدا کننده متوفی و 485 پیوند از اهدا کننده زنده انجام گردید.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>
Page 2 of 19